3 rzeczy, których nie wiesz o altanach ogrodowych

  • Jarek
  • Tagged , ,
  • 8 czerwca, 2015
  • Własny ogród kojarzy się nam z wypoczynkiem na łonie natury. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą jednak, że jego piękny wygląd zależy od regularnej pielęgnacji oraz koncepcji zaaranżowania całego terenu. Nie jest to lekka praca, dlatego należy zadbać również o miejsca do relaksu. Najlepiej nadaje się do tego altana w połączeniu z basenem ogrodowym. Co warto wiedzieć o altanach zanim zdecydujemy się na zamówienie gotowej lub zrobienie jej we własnym zakresie?

    Miejsce posadowienia

    Zanim wyposażymy nasz ogród w kolejny element, warto wcześniej przemyśleć ogólną koncepcję ogrodu. Jakie elementy planujemy do niego zakupić? Gdzie postawimy basen ogrodowy, jaki będzie? Czy będzie potrzebny domek narzędziowy? Może się okazać, że jeśli mamy problem z przechowywaniem rzeczy po sezonie, wtedy idealna dla nas będzie altana zamknięta zamiast otwartej. Unikniemy także chaosu związanego z nagromadzeniem rzeczy i efektu przeciwnego do zamierzonego. Poszczególne atrakcje będą pięknie się prezentować i dekorować naszą działkę. Z pewnością do udanego odpoczynku potrzebujemy spokoju oraz atmosfery nieskrępowania. Dlatego altanę lepiej urządzić w miejscu oddalonym od sąsiedztwa czy ruchliwej ulicy. Może być umieszczone w tyle ogrodu albo jego wnętrzu. Wtedy też będziemy mieć przed sobą panoramę ogrodu. Ładny widok będący efektem naszej własnej pracy z pewnością pozwoli się łatwiej odprężyć.

    ALTANA SZKŁO

    Podłoga

    Stanowi ona ważny element, który wizualnie domyka bryłę altany i wykańcza jej konstrukcję. Altany z podłogą prezentują się bardziej elegancko. Zyskuje też na walorach praktycznych, ponieważ unikniemy rosy, podmoknięć, będzie lepsza izolacja. Dużo łatwiej umieścimy także obowiązkowy komplet mebli, choćby zwykłą ławkę. Podłoga może być zrobiona z kamienia, kostki brukowej, deski podłogowej. Na wylewkę betonową decydujemy się dużo rzadziej. Zanim położymy materiał budulcowy należ przygotować podsypkę. Tak przygotowana podłoga będzie stanowiła doskonały element izolacyjny dla konstrukcji drewnianej, która jest bardzo wrażliwa na wilgoć.

    Dach

    Mamy tu wiele możliwości. Decydujące znaczenie ma kształt altany. Jeśli jest ona czterokątna, 5kątna czy 8kątna, wtedy dach z reguły jest też odpowiednio wielospadowy. Pozwala to na uzyskanie koherentnej bryły i satysfakcjonującego efektu wizualnego. Najmniej estetyczne są dachy płaskie (i w dodatku niepraktyczne) oraz jednospadowe. Pokrycie dachu ładnym materiałem też ma znaczenie. Dach dla ogólnego wrażenia jakie sprawia altana ma takie samo znaczenie jak ściany. Warto więc zrezygnować z pokrycia papą i zainwestować np. w gont bitumiczny czy drewniany. Inną opcją, całkiem uniwersalną,  jest także dachówka lub słoma, która nada naszej altanie wygląd rustykalny. Tą drugą opcję najlepiej przedyskutować z projektantem ogrodów albo podpatrzeć na wizualizacjach. Altana rustykalna jest sama w sobie bardzo ładna, ale nie pasuje stylistycznie do każdego rodzaju posiadłości, np. zwłaszcza jeśli budynek mieszkalny jest zbudowany w stylistyce nowoczesnej.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *