Zrób to sam – drewniana altana ogrodowa

  • Jarek
  • Tagged ,
  • 8 czerwca, 2015
  • Budowa altany ogrodowej jest z pewnością interesującym wyzwaniem dla majsterkowicza. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, wśród których  osoba nawet o najbardziej wyrafinowanych oczekiwaniach znajdzie odpowiedni produkt.  Zrobienie altany we własnym zakresie będzie z pewnością powodem do dumy, zwłaszcza dla osoby, która  jednocześnie lubi zajmować się ogrodem. Miesiące letnie sprzyjają pracom na świeżym powietrzu i wpływają pozytywnie na samopoczucie. Warto podjąć się zbudowania altany, która pełni w ogrodzie strefę relaksu i spotkań.

    Etap 1
    Projekt, formalności i przygotowania
    Należy zapoznać się, jakie wymogi prawne będą dotyczyły naszej altany. Dobrą wiadomością jest to, że w 2015 roku złagodnieją przepisy, które dotyczą konstrukcji ogrodowych takich jak domki narzędziowe, domki letniskowe czy altany itp. Prawdopodobnie będziemy musieli jedynie zgłosić fakt budowy do właściwego terytorialnie Starostwa Powiatowego lub Urzędu Miasta.
    Warto zrobić projekt altany. Na etapie projektowania przemyślimy kształt, obliczymy dokładne wymiary konstrukcji oraz dachu. Podczas montażu wszystkie dane liczbowe będą pod ręką. W ramach przygotowań zróbmy także przegląd naszych narzędzi i sprzętu do majsterkowania. Warto zrobić też listę zakupów, dzięki czemu unikniemy straty czasu na odbycie kolejnych wizyt w sklepach.

    Etap 2
    Fundamenty
    Sposób posadowienia altany zależy od jej wielkości i rodzaju dachu. Ciężki dach będzie wymagał specjalnej więźby dachowej, mocno obciąży konstrukcję, dla której będzie w konsekwencji potrzebny fundament betonowy. Jeśli altana ma konstrukcję lekką, wtedy wystarczy osadzenie bloczków betonowych, do których belki będą przytwierdzane za pomocą kotew.

    altana zamknieta extra

    Etap 3
    Montaż konstrukcji
    Na początek przygotowujemy słupy, które stanowią szkielet altany. Na nich opiera się konstrukcja dachu. Belki przymocowujemy śrubami do fundamentu za pomocą kotew. To, w jaki sposób są rozmieszczone słupy, określa projekt. Po ich przytwierdzeniu możemy zabrać się za dach. Najładniej wyglądają dachy wielospadowe. Nie są jednak zbyt proste do wykonania. Po ukończeniu  dachu należy zrobić jeszcze jego pokrycie. Może to być papa, która jest najtańszym i najbrzydszym rozwiązaniem. Estetycznie wygląda gont bitumiczny i jest tańszy niż dachówka. Ta z kolei jest równie ładna, często dobierana taka sama jak dach domu, z którym sąsiaduje, ale niestety droższa i obciążająca dach. Do wyboru mamy jeszcze dach ze słomy, który prezentuje się stylowo, jeśli jest dobrany do odpowiedniego modelu altany i ogrodu.

    Etap 4
    Podłoga
    Budowa podłogi to etap należący do wykończenia. Dzięki podłodze altana prezentuje się bardzo „porządnie” i okazale. Podłogę możemy wykonać kładąc kostkę, kamień czy deski podłogowe. Zanim ją położymy, należy przygotować podłoże – wypoziomować je, wyrównać i zrobić podsypkę. Na końcu  wszystko utwardzić.

    Etap 5
    Zakonserwowanie
    Konserwacja konstrukcji drewniany w ogóle polega na zaimpregnowaniu drewna, jeśli użyliśmy do budowy drewna surowego. Jeśli decydujemy się na zbudowanie czegoś trwałego można zainwestować w drewno impregnowane ciśnieniowo. Impregnacja manualna to po prostu malowanie drewana specjalnymi preparatami zgodnie z ich instrukcją. Na końcu malujemy drewno farbą czy lakierem, którymi nadajemy pożądany kolor.

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *