Ogród zimowy z poliwęglanu – czy warto?

  • Jarek
  • Tagged ,
  • 15 marca, 2022
  • Wbrew swojej nazwie ich piękno i użyteczność nie musi ograniczać się jedynie do miesięcy zimowych. W naszej strefie klimatycznej dni prawdziwie słonecznych jest stosunkowo niedużo, wielbiciele ogrodów często muszą podziwiać swoje zielone arcydzieła zza szyb okien, chowając się przed deszczem i porywami wiatru.
    A przecież nie musi tak być. Niewielki ogródek, altana z paneli poliwęglanowych znana potocznie jako ogród zimowy skutecznie pozwoli cieszyć się przyrodą nawet wtedy, kiedy aura uniemożliwi przebywanie na świeżym powietrzu. Czym są ogrody zimowe? Jaka jest ich konstrukcja? Sprawdźmy.

    Ogród przez cały rok

    Ogród zimowy może przybierać przeróżne formy. Może to być przybudówka przylegająca do elewacji w miejscu, gdzie znajduje się wyjście na taras, nie ma też powodów, by nie zdecydować się na jasną, przeszkloną altanę pełną słońca i naturalnego ciepła.

    Chociaż w tym przypadku słowo „przeszklona” należy traktować jako pewien skrót myślowy. Mówimy bowiem o materiale niezwykle odpornym na uszkodzenia mechaniczne, elastycznym i jednocześnie charakteryzujący się wysokim stopniem przepuszczalności światła, dzięki czemu ogrody zimowe są właściwie rozświetlone o każdej porze roku, bez względu na panujące warunki terenowe.

    Poliwęglan spełnia wszystkie te kryteria, zapewniając roślinom idealne warunki do rozwoju.

    Ogród zimowy Veranda Sanremo, fot. Ogrodosfera.pl

    Ogrody zimowe z poliwęglanu – trwałe i estetyczne

    Wystarczy spojrzeć na inspiracje przedstawione na ogrodosfera.pl, by przekonać się, jak daleko posunęła się technologia zarówno pod kątem materiałowym, jak i projektowym.

    Dzisiejsze ogrody zimowe z poliwęglanu w niczym nie przypominają poczciwych drewnianych konstrukcji realizowanych przy pomocy konwencjonalnego szkła.

    Abstrahując od tego, iż były to szklarnie nietrwałe i szalenie nieestetyczne, stanowiły też poważne zagrożenie w przypadku wichur, gradu i dużych opadów śniegu.

    Nowoczesne ogrody zimowe wykonane są z materiałów lekkich i jednocześnie wytrzymałych nie tylko na obciążenia, lecz także uszkodzenia mechaniczne.

    Ogród zimowy może pełnić rolę dodatkowego saloniku, fot. Ogrodosfera.pl

    W większości przypadków są to:

    • Panele poliwęglanowe tworzące kilkumilimetrowe zadaszenie. Dzięki swojej elastyczności nie istnieje ryzyko uszkodzenia powłoki dachu przez nadmiar śniegu bądź opadające konary.
    • Ściany zawdzięczają swoją przejrzystość akrylowym panelom ściennym.
    • Konstrukcja jest wytrzymała i ma zapewnioną odpowiednią izolację dzięki grubej ramie z żywicy. Całość wsparta jest na aluminiowych profilach.
    • Łączniki wykonane są z wysokogatunkowej stali nierdzewnej.

    Ewentualny wywietrznik umożliwia spędzenie cudownych chwil z najbliższymi przy niewielkim grillu. Nie ma też przeciwwskazań, by zainstalować sobie wewnątrz ogrodu zimowego niewielkie ogrzewanie. Panele poliwęglanowe gwarantują odpowiednią izolację cieplną, co sprawi, że Twój ogród zimowy będzie ulubionym miejscem spotkań i odpoczynku wszystkich domowników.

    Ogród zimowy osłoni taras przed deszczem i wiatrem, fot. Ogrodosfera.pl

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *