Jakie kryteria brać pod uwagę przy zakupie płotu? Ogrodzenie to pierwszy obiekt naszej posiadłości, z którym ma kontakt osoba zewnętrzna. Dlatego ma dla nas takie duże znaczenie. Występuje wiele różnych sposobów na ogrodzenie posesji i nie na należy go mylić z odgradzaniem się. Ma zapewnić nam intymność oraz zabezpieczać przed przedostaniem się nieproszonych gości w tym również zwierząt. Co ma największe znaczenie przy wyborze ogrodzenia? Jakie kwestie należy przemyśleć zanim dokonamy inwestycji?
Spójność architektoniczna
wybierając płot do naszej posiadłości należy spojrzeć na nią z lotu ptaku. Rozejrzyjmy się jaka architektura nas otacza, z jakimi budynkami i jakim otoczeniem sąsiaduje nasz dom i ogród. Ważna jest szczególnie jakie materiały zastosowano do wykonania elewacji budynku mieszkalnego. Należy zachować spójność przy doborze materiałów z jakim ma być wykonane ogrodzenie. Dzięki temu przestrzeń nie będzie chaotyczna, uzyskamy efekt spójnej stylistyki. Jeśli mieszkamy w budynku o modernistycznym kształcie, wtedy rustykalny płot nie będzie dobrym rozwiązaniem. Lepiej zastosować ogrodzenia wykonane z innych materiałów np. takich jak metal. Natomiast jeśli mieszkamy w zabudowie wiejskiej, wtedy do ogrodzenia podwórza można z powodzeniem zastosować płot sztachetowy. Jeśli umieścimy go na podmurówce, wtedy najlepiej jeśli jest wykończona takimi samymi materiałami jak elewacja domu.
Jeśli wybieramy płot do ogrodu wtedy należy spojrzeć na to zagadnienie trochę szerzej. Należy popatrzeć jaką architekturę mamy w pobliżu. Jak wygląda elewacja naszego domu oraz jak wyglądają sąsiednie budynki. Wybierając model ogrodzenia należy kierować się spójnością w stylach, żeby unikać kiczu chaotyczności w naszej prywatnej przestrzeni. Jeśli chcemy, żeby całość posesji prezentowała się estetycznie, wtedy należy przemyśleć jakie ogrodzenie wybrać. Być może warto zrobić wizualizację tego jak ostatecznie będzie się komponowało. Jeśli posiadamy nowoczesną willę, która posiada minimalistyczne kształty, wtedy nie będzie do niej pasował rustykalny płot ze sztachet. Lepszy będzie płot z murowanym fundamentem i przęsłami wypełnionymi stalowymi prętami.
Jaka wysokość?
Od ogrodzenia oczekujemy, że zapewni nam prywatność oraz bezpieczeństwo. Jednocześnie zupełna izolacja w postaci wysokiego muru nie jest pożądana. Tracimy wtedy zupełnie kontakt i kontrolę tego co się dzieje na zewnątrz. Ogrodzenia, które są wysokie na ponad 2 m, wtedy mocno ingerują w otoczenie i nie są przyjazne. Dlatego lepiej stosować ogrodzenia niższe. Dobrym rozwiązaniem pośrednim jest ogrodzenie ogrodu, które wykonano z płotu lamelowego czy płotu boazeryjnego. Są one zbudowane w taki sposób, że dolna i środkowa część jest szczelna i nie posiada prześwitów. Dzięki temu skutecznie chroni przed wiatrem czy wzrokiem niepożądanych osób. Górna część paneli może być wykończona ażurową kratką, dzięki czemu cały płot daje nam widoczność na okolicę i mamy kontakt z sąsiedztwem. W przypadku płotów sztachetowych możemy wybrać te z niższymi sztachetami o wysokości np. 45-60cm albo wyższe na 120 cm. Te pierwsze oddzielają poszczególne części ogrodu od siebie i pełnią podobną funkcję jak palisady. Te wyższe to typowe ogrodzenie, które dzięki prześwitom – mniejszym lub większym – zachowują komunikację z otoczeniem zewnętrznym.
Kiedy ogrodzenie drewniane?
Płot sztachetowy sprawdzi się zarówno w mieście jak i na wsi. Ładnie będzie komponował się wśród drzew czy w pobliżu parku. Stanowi bardzo estetyczne rozwiązanie jako ogrodzenie domu, ponieważ zaznacza naszą prywatność, a jednocześnie nie odstrasza gości. Szczególnie estetycznie wyglądają płoty modrzewiowe, które posiadają charakterystyczną kolorystykę. Drewno modrzewiowe jest bardzo trwałe. Pomimo tego należy je dokładnie zaimpregnować, żeby nie straciło swoich właściwości. Malowanie barwną bejcą czy lakierobejcą nie tylko zabezpieczy drewno, ale pozwoli nam uzyskać określony kolor.