Wśród kategorii płotów drewnianych znajdziemy wiele propozycji. Mamy do wyboru palisady, ogrodzenia boazeryjne, myśliwskie, lamelowe czy rollbordery. Są także rozwiązania tradycyjne jak płot sztachetowy czy różnego rodzaju kratownice. Czym one się charakteryzują? Jakie pełnią funkcje, jak wyglądają oraz w jaki sposób można je wykorzystać. Nasz poradnik wprowadzi czytelnika w świat ogrodzeń.
Tradycyjne płoty sztachetowe
Są stosunkowo ekonomicznym sposobem na ogrodzenie przestrzeni. Ze względu na dużą przenikalność nie stosuje się ich w zabudowie miejskiej. Lepiej sprawdzą się na terenach wiejskich czy rolniczych. Otoczeniu nadają rustykalny charakter. Jeśli są wykonane z drzewa o lepszym gatunku, np.z modrzewia, wtedy cały płot staje się dużo bardziej stylowy i można go wykorzystać do ogrodzenia np. budynku jednorodzinnego albo do wygrodzenia jakiejś części podwórka, np. placu zabaw. Dzięki temu nie tracimy z pola widoczności, tego co się dzieje w dalszych częściach ogrodu.
Płoty kratki
Płoty kratki podobnie jak płoty sztachetowe nie zapewniają skutecznego odgrodzenia od sąsiadów, ponieważ charakteryzują się dużymi prześwitami. Wypełnione są przez kratownice o rożnej gęstości. Ich ażurowa konstrukcja jest bardzo dekoracyjna i świetnie nadaje się do aranżowania ogrodów czy do budowania ogródków gastronomicznych. Płoty kratki są także przydatne jako podpory dla roślin oraz przy prowadzeniu pnączy. Bardzo dekoracyjny jest płot Sandra, który ma postać skośnej kratownicy. Panele mogą mieć także różne kształty mogą być prostokątne lub mieć kształt zwężany ku dołowi czy wykończenie łukiem na górze.
Palisady i rollbordery
Ten rodzaj ogrodzenia służy do aranżowania przestrzeni ogrodowej. Przy ich pomocy ładnie wydzielimy ścieżki, taras, wygrodzimy oczko wodne czy skalniak. Rollborder ładnie otoczy krzak czy drzewko. Ma postać półpalisad, które montuje się w jednej wysokości. Palisady z kolei ładnie będą wyglądały, jeśli połączymy je w ciągi palików o różnej wysokości.
Płoty boazeryjne
Są najdroższym typem ogrodzenia i doskonale się prezentują. Oprócz tego spełniają w 100% swoją rolę jako ogrodzenie terenu. Ze względu na swoją budowę zachowują nieprzenikalność. Deski, z których są wykonane, są połączone w taki sposób, że wyeliminowano prześwity. Jednocześnie w droższych modelach zadbano o to, żeby górna część płotu była dekoracyjna i ładnie wykończona. Stąd też składa się ona z różnego rodzaju kratki. Krawędź natomiast może być prosta lub w kształcie łuku albo fali. Model płotu Jan jest wykończony górną krawędzią, która jest falą i wypełnia go drobna kratka. W płocie Paula mamy górną część w formie łuku, w którym z kolei są poprowadzone pionowe cienkie deseczki na kształt promieni słonecznych.
Płoty myśliwskie
Są to niskie ogrodzenia, w postaci zbitych skośnie deseczek. Cechują je liczne prześwity. Są przydatne do wygradzania poszczególnych przestrzeni ogrodu czy poszczególnych części ogródków działkowych.
Płoty lamelowe
Płoty lamelowy to płoty, których panele są wykonane z listew poziomych najczęściej dwustronnie ryflowanych. Dzięki takiemu zabiegowi otrzymujemy ogrodzenie szczelne, bez szpar, co pozwala na maksymalne zapewnienie prywatności oraz osłonięcie przed wiatrem. Płoty lamelowe różnią się między sobą wykończeniem w górnej części. Na przykład płot Doris jest tak skomponowane że przy zestawieniu sąsiednich paneli ich górna krawędź tworzy falę.