Rodzaje altan ogrodowych

  • Jarek
  • Tagged , ,
  • 8 czerwca, 2015
  • Gościnna przestrzeń altany to idealne miejsce do romantycznych spotkań czy biesiadowania z rodziną albo znajomymi.  Każda pora dnia jest dobra, żeby spędzać w niej czas. Ładna altana tworzy atmosferę ogrodu i dopełnia styl, w jakim został zaprojektowany. Jest to więc podstawowe wyposażenie, jeśli chodzi o ogród. Zobaczmy, jakie mamy możliwości, jeśli chodzi o modele altan.

    Altany ażurowe

    Altany ażurowe to głównie drewniane konstrukcje. Wykonane są z drewna świerkowego lub sosnowego. Można także użyć inne rodzaje drewna jak modrzew czy dąb, jeśli chcemy zainwestować w konstrukcję bardziej wytrzymałą i trwalszą, a jednocześnie dużo droższą ze względu na cenę samego surowca.

    Konstrukcja altany ażurowej sprawia wrażenie lekkiej i nie przytłaczającej. Ich ściany nie są całkowicie zabudowane. Wypełnione są kratownicami o różnym kształcie. Część dolna może być zabudowana. Kratownice mogą być urozmaicone otworami imitującymi okna. Wkomponowanie pnącza jest również charakterystycznym elementem altan ażurowych. Dla ich estetyki duże znaczenie ma pokrycie dachu. Efektownie wygląda dach ze słomy. Dobrze prezentuje się dachówka, gont bitumiczny czy drewniany. Gorzej wygląda papa.

    Altana czterokątna
    Altana czterokątna

    Altany metalowe

    Stają się coraz bardziej popularne w Polsce. Szczególnie polecane są do ogrodów modernistycznych czy utrzymanych w minimalistycznym stylu. Dobrze komponują się z drewnem i żelbetonem. Konstrukcja altany jest metalowa, kuta, opiera się na kilku wspornikach. Do niej przytwierdzony jest dach, który jest mniej typowy niż w altanach drewnianych. Altana metalowa występuje w towarzystwie zwiewnych tkanin, które nadają jej elegancji. W polskim klimacie umiarkowanym z dużą ilością opadów ważna jest odpowiednia konserwacja altany. Powinna być pomalowana farbami proszkowymi, które zabezpieczają metal przed korozją.

     

    Altana ośmiokątna
    Altana ośmiokątna

     

     

    Pawilony ogrodowe

    Mają bardzo różne kształty, rozmiary i formę. Mogą też być wykonane z kombinacji różnych materiałów np. słupy  z drewna, dach z tkaniny. Najważniejszą ich częścią jest zadaszenie. Konstrukcja jest wykonana z metalowych wsporników, prętów itp., które stanowią wsparcie dla dachu. Stanowią doskonałe schronienie przed słońcem w upalne dni. Nadają się do zorganizowania mniej formalnych przyjęć oraz są wykorzystywane podczas targów do prezentacji firm. Ich dużym atutem jest to, że są mobilne. Ich konstrukcję można łatwo zdemontować. Nie ingeruje mocno w podłoże ogrodu i nie trzeba przygotowywać mocnych fundamentów. Pawilony warto składać po sezonie, dzięki temu dłużej będą w dobrym stanie.

    Altany zamknięte

    W odróżnieniu do altan ażurowych mają zabudowane ściany. Ich forma przypomina małe urocze domki.  Ich cechą charakterystyczną są przeszklone ściany, które odróżniają je od typowego domku ogrodowego. Altana zamknięta jest idealna do wieczornego biesiadowania czy spotkań ze znajomymi. Pogoda nie będzie przeszkodą. Z altan zamkniętych można korzystać w każą pogodę oraz w chłodniejsze dni. W okresie zimowych mogą służyć do przechowywania sprzętu, z którego korzysta się głównie latem.

     

    Zdjęcia altan ogrodowych pochodzą z  ogrodosfera.pl/altany-drewniane

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *