Płoty z drewna czy metalu – plusy i minusy

 • Jarek
 • Tagged ,
 • 8 czerwca, 2015
 • Ogrodzenie ogrodu, działki czy domu to taki element wyposażenia, który posłuży nam latami. Nie kupujemy go na krótki sezon. Tak więc jest to poważna decyzja, która nie wiąże się tylko z wizerunkiem naszej posiadłości, ale również z inwestycją określonej sumy pieniędzy. Dlatego warto dopasować ogrodzenie do naszych potrzeb. Płot drewniany czy metalowy, każdy z nich wymaga systematycznej impregnacji. Wtedy zachowają swój styl i ładny wygląd.  Oba rozwiązania mają też swoje plusy i minusy.

  Różnice

  Płoty metalowe i drewniane posiadają wiele różnic, nie tylko ze względu na zastosowany materiał. Jako zaletę ogrodzeń z metalu podkreśla się ich trwałość. Przy prawidłowej pielęgnacji kupuje się je na kilkadziesiąt lat. Płot drewniany jest raczej mniej trwały. Z pewnością jeśli chcemy ogrodzić nowy budynek mieszkalny, wtedy warto inwestować w ogrodzenie kute czy z metalowych paneli. Te ostatnie zwłaszcza będą się doskonale komponowały z nowoczesnym minimalistycznym budownictwem. Płot sztachetowy np. z modrzewia również będzie dobrze wyglądał jako ogrodzenie willi. Będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli zastosujemy go na obszarze wiejskim czy ogrodzie rustykalnym.

  plot brazowy

  Estetyka metalu i drewna

  Trudna porównywać pod względem estetycznym ogrodzenia drewniane i metalowe. Każde z nich ma swój stylistyczny kontekst, w którym sprawdza się idealnie. Najpiękniejsze płot sztachetowy nie będzie dobrze komponował się z minimalistyczną willą. I odwrotnie. Ogrodzenie z paneli stalowych i fundamencie z betonu nie będzie pasowało do uroczej willi z elementami drewna.
  Zadbany wygląd uzyskamy, jeśli każde z ogrodzeń będziemy konserwować w odpowiedni dla niego sposób. Systematyczna impregnacja odpowiednimi środkami to podstawa. W przypadku stali dokonuje się ona już na etapie produkcyjnym i jest to ocynkowanie. Pokrycie cynkiem zabezpiecza metal  przed korodowaniem. Natomiast po kilku latach płot metalowy wymaga pomalowania specjalną farbą, która wzmocni warstwę zabezpieczającą. W przypadku płotów drewnianych ważne jest, żeby płot był wykonany z dobrego drewna, czyli drewna suchego. Najlepiej, jeśli będzie poddane impregnacji ciśnieniowej oraz suszeniu komorowemu. Takie drewno warto jeszcze pomalować specjalnymi impregnatami do drewna. Możemy zastosować barwną lakierobejcę czy lazurę.

  Funkcje ogrodzeń

  Każdy płot czy metalowy czy drewniany odgradza przestrzeń prywatną od publicznej. Natomiast od ogrodzenia możemy jeszcze oczekiwać, tego, że zwiększy nasze bezpieczeństwo. Na przykład ostro wykończone metalowe pręty skutecznie zniechęcają intruzów do jego forsowania. Dla niektórych osób kluczową potrzebą może być zapewnienie prywatności. Wtedy płot metalowy nie jest dobrym rozwiązaniem. Panele metalowe zawierają duże prześwity. Ogrodzenie wykonane z paneli lamelowych czy boazeryjnych zapewnia dużą większą intymność. Jeśli chcemy zachować komunikację z sąsiedztwem, wtedy warto wybrać takie modele paneli, których górna część zawiera prześwity w postaci kratki czy pręcików. Dzięki takim elementom ogrodzenie zyskuje też na dekoracyjności.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *