Płoty drewniane to ogrodzenie uniwersalne stosowane przy budynkach mieszkalnych jak i ogrodach. Ze względu na zastosowany surowiec naturalny są często stosowane nie tylko do grodzenia posiadłości jak również do aranżowania terenów zielonych. Ładnie prezentują się zabudowie miejskiej jak i w krajobrazie wiejskim.
1. Rodzaj drewna
Płoty produkuje się głównie z drewna iglastego. Część gatunków drewna liściastego jest miękka i łatwo ulega procesom niszczenia. Z kolei takie drewno jak dębowe, jest wyjątkowo trwałe ale i drogie. Stąd wykorzystuje się je czasami do produkcji słupków, do których przytwierdza się przęsła.
Najbardziej dostępne rodzaje drewna to świerkowe oraz sosnowe. One również są najbardziej ekonomiczne, dlatego produkuje się z nich takie typy płotów jak lamelowe, boazeryjne, palisady czy myśliwskie. Płoty sztachetowe są szczególnie ładne z drewna modrzewiowego. Posiada ono charakterystyczny kolor i jest bardzo trwałe. Drewno niezależnie od rodzaju powinno być zdrowe. Impregnacja ciśnieniowa i suszenie komorowe przekładają się na najlepszą trwałość drewna. Skutecznie zabezpieczają przed warunkami pogodowymi, opadami, szkodnikami czy innymi mikroorganizmami.
2. Typy ogrodzeń
Ogrodzenia mogą się różnicy wysokością, stylistyką czy ilością prześwitów. Spotyka się płoty lamelowe czy boazeryjne, które stosuje się typowo jako ogrodzenie przestrzeni ogrodu czy rzadziej domu. Nie posiadają prześwitów. Deski są ułożony w sposób ściśle przylegający. Dzięki temu taki płot jest wiatroszczelny i nie ma przez niego widoczności. W zależności od modelu górna część takiego płotu jest wykończona kratownicą, jest skośna lub ma kształt fali lub prostokąta. Wtedy zyskujemy widoczność na okolicę. Cały płot prezentuje się dekoracyjnie i stylowo. Nie przytłacza swoją konstrukcją. Tego typu ogrodzenia montuje się w bardzo łatwy sposób za pośrednictwem kotew, które można łatwo dokupić. Całość jest bardzo stabilna i wytrzymała mechanicznie.
Płot sztachetowy to tradycyjny sposób. Stosuje się go często do ogrodzenia budynku mieszkalnego. Dobrze komponuje się z otoczeniem ulicy i nie jest przytłaczający. Gęstość sztachet zależy od modelu. Bardzo pożądanym materiałem na płoty sztachetowe jest drewno modrzewiowe. Jest ono bardzo trwałe, ale wymaga samodzielnego zaimpregnowania.
Inny rodzaj ogrodzenia to palisady i rollbordery. Są stosowane przede wszystkim do aranżowania poszczególnych przestrzeni w ogrodzie. Palisady odgradzają ścieżki czy rabatki kwiatowe albo poszczególne krzewy czy drzewa. Dzięki nim przestrzeń w ogrodzie jest bardzo uporządkowana. Wykonane są z drewna sosnowego.
3. Impregnowanie ogrodzeń drewnianych
Jeśli chcemy, żeby nasze ogrodzenie było utrzymane jak najdłużej w stanie świetności, wtedy należy od początku odpowiednio je zakonserwować. Dotyczy to wszystkich obiektów zbudowanych z drewna. Najskuteczniejszym procesem jest impregnacja ciśnieniowa i suszenie komorowe. Wtedy otrzymamy drewno odporne na szkodniki oraz warunki atmosferyczne. Jeśli impregnujemy drewno we własnym zakresie warto użyć trwałych lakierobejcy czy lazury.