Jak wybrać altanę odpowiednią do ogrodu?

 • Jarek
 • Tagged ,
 • 8 czerwca, 2015
 • Altana to niejednokrotnie najpiękniejsze zabudowanie na terenie naszego ogrodu. Jest konstrukcją, która pełni zarówno funkcje użytkowe, jak również estetyczne. Altany wprowadzają letniskowy klimat do ogrodu. Są miejscem spotkań z bliskimi, wytchnienia i odpoczynku. Wspaniale jest spędzać letnie wieczory w zaciszu altany niezależnie od pogody. Ciekawie i stylowo zaprojektowana będzie dekoracją naszego ogrodu. Czym kierować się przy zakupie zakupie, żeby wybrać odpowiednią altanę, która będzie ładnie komponować się z otoczeniem?

  Altany drewniane, murowane i metalowe

  Na rynku mamy zasadniczo dostępne 3 rodzaje altan w zależności od surowca, z którego powstały. Jeśli chodzi o altany drewniane, to zazwyczaj używa się tańszego drewna sosny lub świerku. Można zamówić altanę z innego drewna np. dębu czy modrzewia, ale należy liczyć się z większą ceną. Oczywiście te drewna są również bardziej trwałe. Wytrzymałość każdej altany i jej odporność na warunki pogodowe, pleśnie, grzyby czy szkodniki zależy do sposobu obróbki drewna oraz stosownej impregnacji. Ostatnim etapem ochronno-dekoracyjnym jest malowanie konstrukcji.

  W przypadku altan murowanych nie musimy specjalnie dbać o ich pielęgnację. Będzie trwała przez wiele lat. Ich minusem jest to, że raczej nie buduje się jej samodzielnie. Proces budowy jest bardziej angażujący i czasochłonny. Budujemy ją na lata, szybki demontaż jest wykluczony. Dlatego decydując się na altanę murowaną, trzeba mocno przemyśleć kwestię jej usytuowania w ogrodzie.
  Jest też trzecia możliwość altana metalowa. W porównaniu do murowanej nie ingeruje tak mocno w krajobraz i łatwiej ją zdemontować. Są również bardzo mocno wytrzymałe. Przy ofercie markowych firm otrzymamy nawet 10 lat gwarancji. Kupując altanę metalową zwróćmy uwagę jak ją wykończono, jakimi farbami została pomalowana. Konstrukcja altan metalowych, która jest udekorowana materiałem, wygląda bardzo lekko i elegancko. Doskonale komponują się z ogrodami w stylu modernistycznym.

  METALOWA LADNA

  Wielkość altany

  Jest tutaj bardzo duży wybór, jeśli chodzi o powierzchnię altan. Mamy tutaj np. Małą altankę działkową Zuzia o wymiarach 2400 x 2400 w cenie 1 395,00 zł, a z większych modeli np. Altanę ogrodową Francuską12,5 m2, którą można kupić za 9 590,00 zł. Przede wszystkim musimy znaleźć odpowiednie miejsce dla altany. Podłoże musi być wyrównane, stabilne, suche. Miejsce zależy także od ogólnej koncepcji ogrodu. Najlepiej zrobić jakiś wstępny szkic ogrodu z zaznaczeniem głównych elementów. Warto wziąć pod uwagę możliwość doprowadzenia prądu, wstawienia czy zbudowania obok grilla albo kominku. Duża i przestronna altana będzie źle wyglądała w małym ogrodzie i odwrotnie. Nie należy wstawiać małych konstrukcji do ogrodu o dużej powierzchni. Powinniśmy przemyśleć też jak wyposażymy altanę – jakie meble do niej wstawimy i w jakich rozmiarach.

  Jaki kształt?

  Kształt powinien być dopasowany do ogólnego wrażenia, jaki robi ogród. Jest tutaj duża dowolność, ponieważ decydujący styl nadaje altanie materiał, z którego jest wykonana. Altany drewniane to najczęściej formy prostokątne, czworokątne lub ośmiokątne. Jeśli decydujemy się na altanę murowaną praktycznie nie jesteśmy ograniczeni żadną formą. Wszystko zależy od kreatywności projektanta.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *